Sprawdź terminy zaplanowanych wydarzeń w kalendarzu obok:

INFORMACJE ARCHIWALNE:

W dniu 21 września 2020r nasz Kolega Prezes Oddziału Gdańskiego SIMP Jerzy Łabanowski otrzymał z ràk Prezydenta RP tytuł Profesora nauk inżynieryjno - technicznych. Szanowny Panie Profesorze, pomorskie środowisko Inżynierów Spawalników ogromnie się cieszy i serdecznie gratuluje tego bardzo zasłużonego sukcesu. Niewątpliwie również dla całego Zarządu Oddziału SIMP to ogromny zaszczyt móc współpracować z Panem i pod Pana przewodnictwem jako Prezesem Zarządu. Liczymy na jeszcze długą współpracę i na dalsze Pańskie sukcesy naukowe.
Pod koniec ubiegłego roku Pan Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o przywróceniu nauczania w Szkołach Technicznych w zawodzie TECHNIK SPAWALNICTWA. (Chyba po powrocie z WORLD SKILLS). Jako Spawalnicy Wybrzeża mamy w tym swój udział. Przez wiele lat Członkowie Zarządu Głównego Sekcji Spawalniczej (od nas są 3 osoby) prowadzili w tym celu kampanię ogólnokrajową. Główne działania ukierunkowano na pisaniu w tej sprawie petycji przez duże zakłady przemysłowe do Pana Ministra. My ze swojej strony spotykaliśmy się z Dyrekcją CKZiU1 w Gdańsku i w Gdyni przedstawiając prezentacje omawiającą korzyści z nauki w zawodach związanych z spawalnictwem, gdzie również zaproszeni rodzice i uczniowie ostatnich klas mogli te korzyści poznać. Bardzo skutecznie pomagał mi w tym Wiktor Wróblewski z firmy LINCOLN ELECTRIC. Na tyle skutecznie, że nie mieliśmy problemu z przekonaniem młodych absolwentów CKZiU1 w Gdańsku do praktycznej nauki spawania i udziału ich w SKILLSACH. To zapewne też powoduje, że Dyrektorzy Centrum zwrócili się do Zarządu SSP przy Gdańskim Oddziale SIMP o pomoc w przygotowaniu programu, kadry i warsztatu spawalniczego. W tym celu w dniu 12.03.2020r spotkaliśmy się z Dyrekcją CKZiU nr 1 w Gdańsku. Spawalników Wybrzeża reprezentowało czterech członków: Prezes Zarządu SSP Tadeusz Waszkiewicz, Norbert Olczykowski, Henryk Kalinowski, Wiktor Gajowniczek. Dyrekcję CKZiU nr 1 reprezentowali: Pan dyrektor Dariusz Różycki, Alicja Szreder, Bożena Skwiot, Wojciech Szczepański. Przedstawiono nam istniejące warsztaty spawalnicze i wstępny program nauczania. My ze swojej strony przedstawiliśmy potrzeby rynku pracy branży stoczniowej i propozycję ukierunkowania kształcenia młodych uczniów w kierunku potrzeb tego rynku : 1. W zakresie średniego nadzoru spawalniczego – w przyszłości VT2+IWS, 2. W zakresie badań NDT – VT2 + uprawnienia w wybranych metodach Badań NDT, 3. Spawaczy w wybranych metodach , kurs podstawowy. Na zakończenie spotkania zobowiązaliśmy się do pochylenia się nad programem kształcenia w zawodzie i zaproponowania ewentualnych zmian, pomocy w skompletowaniu spawalniczej kadry nauczycielskiej, pomocy w rekrutacji uczniów poprzez szerokie propagowanie spawalnictwa wśród młodzieży szkół podstawowych . Liczę na dużą chęć ze strony naszych członków na podjęcie pracy w CKZiU nr1 w Gdańsku. Warto przekazać młodszym pokoleniom nasze doświadczenie i wiedzę w zakresie naszego ukochanego spawalnictwa. Pan Dyrektor Różycki przekonywał nas do objęcia patronatu nad projektem wdrożenia nauczania spawalnictwa w CKZiU1. Będziemy starali się informować naszych członków o postępie prac nad tym projektem. Opracował : Tadeusz Waszkiewicz
6.02.20 w Fundacji Gospodarczej w Gdyni odbyło się zebranie szkoleniowo – seminaryjne. Pan Bjorn Lindhe z Svetsakademin i Svetsansvarig oraz kolega Jacek Zajączkowski z NST przedstawili ciekawe referaty o wpływie rodzaju gazu osłonowego na głębokość wtopienia spoin pachwinowych spawanych drutem proszkowym z rdzeniem metalowym. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział. Program do pobrania w załączniku poniżej.
Uprzejmie dziękujemy za udział w uroczystym nadaniu imienia Prof. Włodzimierza Walczaka dla Laboratorium Spawalnictwa na Wydziale Mechanicznym PG podczas świątecznego spotkania Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, które miało miejsce dnia 5.12.2019 w Audytorium Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Mieliśmy zaszczyt gościć wielu znamienitych gości, którzy podzielili się z uczestnikami wspomnieniami o Prof. Włodzimierzu Walczaku. Ponadto podsumowano pracę Zarządu Sekcji Spawalników Pomorskich w 2019 r. oraz przyjęto nowych członków.
14 - 16 października 2019 odbyłą się 61 NAUKOWO-TECHNICZNA KONFERENCJA SPAWALNICZA w Sobieszewie:
SPAWANIE W XXI WIEKU: DOMENA LUDZI CZY ROBOTÓW?
Szczegóły na witrynie: http://konferencjaspawalnicza.pl/ Kliknij TUTAJ
PATRONAT KONFERENCJI:
Dziękujemy uczestnikom, prelegentom i współorganizatorom za aktywny i merytoryczny udział.
26.09.2019 w restauracji Aquarius w budynku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Akwarium” w Gdyni, odbyło się zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk. Temat spotkania: Automatyzacja i robotyzacja produkcji w przemyśle stoczniowym i offshore.
5 września 2019 odbyła się KONFERENCJA: ”Nauka dla przemysłu SPAWALNICTWO 4.0” oraz WSPÓLNE SPOTKANIE SPAWALNIKÓW WARMII, MAZUR I WYBRZEŻA na Uniwersytcie Warmińsko-Mazurskim. Poniżej do pobrania program spotkania.
22 sierpnia 2019 odbyło się zebranie szkoleniowo – seminaryjne "Automatyzacja procesów cięcia i spawania rurociągów w przemyśle stoczniowym". Blisko 60 osób pojawiło się w restauracji Aquarius w budynku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Akwarium” w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej 3. Program w załączniku.
Seminarium w Holandii i w Niemczech - maj 2019! SIMP O/Gdańsk oraz firma VELTECH podjęły się zorganizowania wyjazdu na seminarium w dniach 07-10 maja 2019 r. do firm: KOBELCO i EWM. Uczestniczyło 28 osób. Skrócony przebieg wyjazdu:
Wtorek 7 maja 2019 r
– 0.10 wyjazd z Gdańska z terenu LINDE GAS ul. Grunwaldzka 311
– 15.00 – przyjazd do hotelu w Koloni – Niemcy,
– 18.30 – Kolacja z przedstawicielami firmy Kobelco,
Środa 8 maja 2019 r.
– do godz. 07.30 – śniadanie,
– 8,00 – wyjazd na seminarium do firmy Kobelco w Heerlen-Holandia
- 14.00 - zakończenie seminarium i przejazd na spacer i zwiedzanie Mastricht w Holandii
– 19.30 Wspólna Kolacja z firmą VELTECH w Bonn
Czwartek 9 maja 2019 r.
– do godz. 09.30 – śniadanie,
– 10.00 – Zwiedzanie Kolonii z przewodnikiem
– 17.30 - Zwiedzanie Bonn - czas wolny
– 19.00 – obiadokolacja z przedstawicielami firmy EWM
Piątek 10 maja 2019 r. – do godz. 08.00 – śniadanie i wykwaterowanie z hotelu,
– 8.30 – wyjazd do zakładów firmy EWM
– 14.00 – zakończenie seminarium i powrót do Gdańska
Dziękujemy za udział, SIMP O/Gdańsk i Veltech
Szczegółowy plan wyjazdu oraz warunki uczestnictwa do pobrania w pliku pdf poniżej
Dnia 26.04.2019 w budynku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Akwarium” w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej 3 odbyło się zebranie szkoleniowo – seminaryjne, program zebrania:
1) Prezentacja możliwości nowoczesnego Laboratorium Badań Wytrzymałościowych na terenie Parku Konstruktorów - TENSLAB
2) Oprogramowanie wspierające procesy spawania, jako element informatyzacji i pełnej identyfikacji procesu w wytwórniach konstrukcji spawanych - WeldingGo
27 marca 2019 - odbyło się spotkanie Towarzystwa Okrętowców Polskich Korab oraz finał konkursu RINA-KORAB 2018/2019 na najlepszą pracę magisterską. Godz. 15:00 w Audytorium prof. H. Sipowicza Wydziału OiO Politechniki Gdańskiej.
28.02.2019 odbyło się zebranie szkoleniowo - seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk na terenie Politechniki Gdańskiej, w Centrum Nanotechnologii.
Temat: robotyzacja procesów spawalniczych w przemyśle stoczniowym.
Dnia 13.12.2018 o godz. 17.00 w pensjonacie Irena w Sopocie odbyło się świąteczne spotkanie, którego program można pobrać poniżej. Streszczenie w przygotowaniu.
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej wydało istotną pozycję pod tytułem „Stale odporne na korozję i ich spawalność”. Autorem jest wieloletni Prezes Gdańskiego koła spawalników oddziału SIMP, kierownik Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania Politechniki Gdańskiej - dr hab. inż. Jerzy Łabanowski. Recenzentami są prof. Jan Pilarczyk oraz prof. Edmund Tasak.
Serdecznie gratulujemy!!! W załączeniu znajduje się spis treści oraz wstęp w pliku pdf.
Monografia zawiera charakterystykę podstawowych grup stali odpornych na korozję, a zwłaszcza stali nierdzewnych, oraz szczegółowe analizy wpływu cykli cieplnych spawania na strukturę i właściwości złączy, w aspekcie spawalności metalurgicznej, technologicznej i konstrukcyjnej stali. Poza analizą dostępnej literatury w monografii zawarty jest opis doświadczeń Autora dotyczących badań spawalności stali austenitycznych oraz stali typu dupleks, w tym w specyficznych warunkach, pod wodą. Przedstawiono praktyczne problemy eksploatacji stali nierdzewnych i ich złączy spawanych, na podstawie wykonanych prac badawczych oraz ekspertyz dla przemysłu. Wobec dużej liczby gatunków stali nierdzewnych, metod i procedur ich spawania oraz różnych metod oceny spawalności, całościowe ujęcie tematu nie zmieściło się w przyjętej objętości monografii. Konieczne było wprowadzenie ograniczeń. Pominięto spawanie plazmowe i laserowe oraz wszystkie rodzaje zgrzewania i lutowania. Informacje o składach chemicznych i właściwościach ograniczono do podania typu stali, zakresów składu chemicznego ich właściwości. Wskazano normy i inne dokumenty, w których znajdują się szczegółowe informacje. Monografia może stanowić cenne źródło informacji dla inżynierów i technologów związanych z produkcją spawalniczą. Może być również wykorzystana przez pracowników naukowych, doktorantów i studentów wydziałów mechanicznych i budownictwa wyższych uczelni technicznych.

Odbyło się...
Dnia 6 września 2018 na Politechnice Gdańskiej uczestniczyliśmy w XX POMORSKIM SYMPOZJUM SPAWALNICZYM i XXII SPOTKANIU SPAWALNIKÓW WYBRZEŻA. Obok znajduje się tradycyjne zdjęcie wykonane przed budynkiem wydziału, a poniżej do pobrania formularze zgłoszeniowe z planem spotkania znajdującym się na drugiej stronie pliku pdf.
Spotkanie uświetnił swą obecnością Honorowy Prezes Michał Wińcza, który w tym roku niedawno obchodził swoje 90-te urodziny. Z tej okazji znany wszystkim Koleżankom i Kolegom Michał - Najwyższa Wyrocznia Spawalnicza - był uprzejmy wziąć udział w wieczornej części spotkania bawiąc towarzystwo swoimi wspomnieniami oraz świetnym humorem.
W związku z zakończeniem pracy Zarządu Oddziału Gdańskiego SIMP w kadencji 2014-2018, w dniu 7 czerwca w budynku NOT odbył się Walny Zjazd Delegatów SIMP O/Gdańsk. Z naszej strony (Koło nr 1) udział wzięło 14 delegatów. Uprawnionych do głosowania było 27 delegatów. Celem Zjazdu było rozliczenie Zarządu z podjętych działań w minionej kadencji i wybranie nowego Zarządu. Obecni na tym Zjeździe, delegaci wybrali nowy Zarząd, Przewodniczącego oraz delegatów na WZD SIMP w Rydzynie i do Rady PF SNT NOT. Poniżej przedstawiamy wyniki tych wyborów.
I. Przewodniczący Zarządu O/Gdańsk SIMP: Jerzy Łabanowski
II. Członkowie Zarządu O/Gdańsk SIMP:
1. Blicharz Stanisław
2. Fydrych Dariusz
3. Jasiński Ryszard
4. Lipnicki Marek
5. Olczykowski Norbert
6. Skoracki Jacek
7. Stawarz Jerzy
8. Szweda Marek
9. Waszkiewicz Tadeusz
III. Delegaci na WZD SIMP w Rydzynie:
1. Łabanowski Jerzy
2. Szweda Marek
3. Licznerski Łukasz
IV. Do Rady PF SNT NOT:
1.Łabanowski Jerzy
Z tej okazji, życzymy nowym władzom Oddziału owocnej pracy zwięczonej wyłącznie sukcesami.
Zarząd SSP przy SIMP O/Gdańsk
W dniach 5-8 czerwca 2018 odbyły się targi ITM POLSKA WELDING na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14 w Poznaniu.
15.06.2018 - zebranie szkoleniowo - seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, w sali 304 Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Tematem spotkania była nowelizacja normy PN-EN ISO 15614:2017, różnice wymagań omówił Pan Michał Rudko - UDT Gdańsk. Dodatkowo przedstawione zostały wymagania dotyczące badań niszczących w zakresie nowelizacji normy PN-EN ISO 15614 :2017
Dnia 26.04.2018 o godz. 15.00 w audytorium im. prof. Sipowicza na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się SEMINARIUM: Prostowanie termiczne konstrukcji spawanych z wykorzystaniem indukcji magnetycznej.
22.03.2018 -  na terenie Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze naszego koła Spawalników przy SIMP O/Gdańsk. Obecni na tym zebraniu członkowie wybrali nowy Zarząd, Przewodniczącego oraz delegatów na zebrania wyborcze Oddziału Gdańskiego SIMP i Krajowej Sekcji Spawalników. Poniżej przedstawiamy wyniki tych wyborów.
I. Przewodniczący: Tadeusz Waszkiewicz
II. Członkowie Zarządu:
1. Fydrych Dariusz
2. Licznerski Łukasz
3. Matolicz Konrad
4. Szweda Marek
5. Śliwińska Anna
6. Świerczyńska Aleksandra
7. Walczak Jacek
III. Delegaci na walne zebranie Oddziału Gdańsk:
1. Blicharz Stanisław
2. Duda Dariusz
3. Ehlert Wojciech
4. Fydrych Dariusz
5. Gniazdowski Arkadiusz
6. Licznerski Łukasz
7. Łabanowski Jerzy
8. Matolicz Konrad
9. Olczykowski Norbert
10. Prokopowicz Marek
11. Skoracki Jacek
12. Szweda Marek
13. Śliwińska Anna
14. Świerczyńska Aleksandra
15. Walczak Jacek
16. Waszkiewicz Tadeusz
17. Zajączkowski Jacek
IV. Delegaci na walne zebranie Krajowej Sekcji Spawalniczej:
1. Blicharz Stanisław
2. Fydrych Dariusz
3. Kalinowski Henryk
4. Landowski Michał
5. Łabanowski Jerzy
6. Skoracki Jacek
Z okazji z zbliżających się świąt, życzymy naszym członkom zwyczajnym, wspierającym i sympatykom: zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych spędzonych w radosnej atmosferze przy super ciepłej wiosennej pogodzie.
Zarząd
Koleżanki i Koledzy,
Na Pomorzu od kilku lat tworzymy wspólnotę Spawalników Pomorskich w ramach SIMP. Powinno to objawiać się zaangażowaniem wszystkich naszych członków w różnych formach działania. Wzajemna pomoc, solidarność środowiskowa, udział w spotkaniach seminaryjnych, opłaconych składkach członkowskich itd. Twórcom naszego Stowarzyszenia 70 lat wstecz ta idea nie była obca. Zostało to ujęte w statucie. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku poprzez zanikanie zainteresowania w środowisku tą formą wspólnego działania i wzajemnego wspierania, pojawiło się realne zagrożenie dla dalszego istnienia Stowarzyszenia. Nasi starsi Koledzy śp. Myśliwiec, Kęsik, Walczak, Jakubiec, Czajkowski i wielu innych, pozostawili nam, pomimo wątpliwości co do formy działania, żywą ideę kontynuowania konsolidacji naszego środowiska. Kilku naszych kolegów podjęło się tego zadania. W czasach, kiedy dominuje komercja nie jest to łatwe, ale pomimo tego krok po kroku udało się przez kolejne lata konsolidować nasze środowisko, również poprzez wzrost liczby członków. Cieszymy się, że forma podjętych działań szkoleniowych, wspólnych wyjazdów technicznych oraz spotkań towarzyskich budzi zainteresowanie wśród naszych młodszych Koleżanek i Kolegów. W marcu kończy się kadencja wybranego przez nas Zarządu Sekcji Spawalników Pomorskich SIMP. Wszystkim naszym członkom zależy aby wzbogacić te formy działania. Liczymy na inwencje, pomysły i udział w pracy wszystkich chętnych. Możemy tego dokonać skuteczniej poprzez wzmocnienie w działaniu naszych kolegów w Zarządzie Wojewódzkim Oddziału SIMP. Regulamin stanowi, że możemy delegować na czas wyborów do Zarządu Oddziału 1 delegata na 5 naszych członków. Na chwilę obecną byłoby od nas 20 delegatów, ale pod warunkiem, że wszyscy członkowie Spawalnicy opłacą składki członkowskie i znajdą się chętni delegaci. Jako ustępujący Zarząd prosimy Was Koleżanki i Koledzy o dopełnienie tych obowiązków. Założyliśmy, że wybory odbędą się w dniu 22 marca 2018r. Szczegóły zostaną podane w pierwszej połowie marca.

Serdecznie pozdrawiam, Tadeusz Waszkiewicz
Zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk [dnia 19.01.2018 o godz. 15.00] w budynku Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Akwarium” w Gdyni, ul. Czechosłowacka 3
Świąteczne zebranie Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk w dniu 08.12.2017 o godz. 15.30, program do pobrania poniżej.
Zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, w dniu 26.10.2017 w Audytorium im. prof. Edwarda Geislera w budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej firma PEMA przedstawiła innowacyjne zautomatyzowane i zrobotyzowane rozwiązania technologicznych linii produkcyjnych stosowanych przy wytwarzaniu przestrzennych sekcji kadłuba statków.
Międzynarodowe targi spawalnicze SCHWEISSEN & SCHNEIDEN w 2017 roku odbyły się wyjątkowo w Dusseldorfie w dniach 25.09. - 29.09.2017, wspomnienia na witrynie www.schweissen-schneiden.com
W dniu 7 września 2017 na terenie Politechniki Gdańskiej w budynku Wydziału Mechanicznego w Audytorium prof. Edwarda Geislera odbyło się XIX POMORSKIE SYMPOZJUM SPAWALNICTWA, program znajduje się w załączniku poniżej. Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała, a prezentowane referaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczestników.
Zebranie szkoleniowe o robotyzacji procesów spawalniczych w przemyśle okrętowym. Miało ono miejsce w siedzibie firmy CRIST S.A. w Gdyni dnia 06.09.2017 o godz. 14.00. Program i artykuł szczegółowy do pobrania poniżej. Kilka zdjęć dla przypomnienia interesującego seminarium:
W dniach 22 do 25 maja członkowie Gdańskiej Sekcji SIMP uczestniczyli w wycieczce technicznej do firm 3M we Wrocławiu i Abicor Binzel w Dreźnie.
Wyjazd na seminarium do Wrocławia i Drezna w dniach 22÷25 maja 2017r. Był to już 5-ty wyjazd zorganizowany przez Zarząd Sekcji Spawalników Pomorskich przy SIMP w Gdańsku. Gospodarzami i współorganizatorami były firmy 3M oraz Abicor Binzel. W seminarium uczestniczyło 28 członków SIMP. Podróż odbywaliśmy autokarem i tak pierwszego dnia dotarliśmy do zakładów produkcyjnych we Wrocławiu, gdzie znajduje się największa placówka produkcyjna 3M w Europie. Po lunchu pełni sił i zainteresowania przystąpiliśmy do zwiedzania hal produkcyjnych, gdzie prezentowano nam organizację procesów wytwórczych produkowanych detali związanych przede wszystkim z ochroną pracowników i ich bezpieczeństwem pracy. Załoga pracuje w zespołach, które zmotywowane są do wysokojakościowej i wydajnej pracy, panuje tam zwyczaj składania wniosków racjonalizatorskich, przez co rośnie również wydajność. Wiele czynności jest zautomatyzowanych, szczególną uwagę poświęca się kontroli jakości. Następnie zapoznaliśmy się z większością grup produktowych 3M i ich zastosowania w różnych dziedzinach życia. Uwagę swoją skupiliśmy szczególnie na przyłbicach Speedglas, ściernicach oraz ochronie dróg oddechowych – nowoczesnych i skutecznych półmaskach. Bardzo miłym akcentem była uroczysta kolacja zorganizowania przez Gospodarzy w hotelu Trzebnica, gdzie mieliśmy również zarezerwowany pierwszy nocleg. Drugiego dnia dojechaliśmy z Trzebnicy do Drezna i po zakwaterowaniu udaliśmy się na zwiedzanie stolicy Saksonii wraz z przewodnikiem. Odbudowane po nalotach bombowych miasto prezentuje się okazale, na każdym kroku (szczególnie na starówce) widać dbałość o zabytki, które cieszą oko każdego zwiedzającego. Szczególnie przypadł nam do gustu Zwinger - rokokowy zespół pałacowy oraz Katedra Świętej Trójcy, a także urokliwe mosty nad Łabą. Od rana następnego dnia mieliśmy zaszczyt i przyjemność zapoznania się z zakładem Kurt Haufe, jego historią, zakresem produkcji i co najważniejsze: specjalistami zarządzającymi produkcją i dystrybucją uchwytów spawalniczych marki Abicor Binzel. Fabryka w Dreźnie jest jedną z kilku fabryk grupy zlokalizowanych zarówno w Europie jak i na innych kontynentach. Obecnie zakład zajmuje się głównie uchwytami do spawania półautomatycznego i automatycznego MIG/MAG oraz uchwytami elektrodowymi. Dodatkowo pojawiają się ciekawe nowe technologie, które z uwagi na ich innowacyjność i idące w ślad za nią aspekty wydajnościowe mogą okazać się niezwykle cenne w rozwoju spawalnictwa. Niektóre z nich przedstawiono nam w działaniu na terenie laboratorium. Również tutaj spotkaliśmy się ze starannością i dbałością pracowników o jakość wytwarzanych produktów oraz realizację ilościowych planów produkcyjnych. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie Panów z Abicor Binzel w Miśni, gdzie zwiedziliśmy muzeum porcelany związane z założoną przez Augusta II Mocnego najstarszą w Europie fabryką królewskiej porcelany. Przepiękne wzory oraz misterne arcydzieła zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dopełnieniem wieczoru była uroczysta kolacja na tamtejszym zamku. Chcielibyśmy serdecznie podziękować współorganizatorom zaangażowanym przy realizacji tego seminarium, w szczególności: Pani Karolinie Kuszkowskiej i Panu Witkowi Postrachowi oraz wszystkim pracownikom zaangażowanym przy organizacji seminarium z firmy 3M Sp. z o.o. jak również Panu Józkowi Leżochowi z firmy Abicor Binzel Technika Spawalnicza Sp. z o.o. Autor: Konrad Matolicz
Dnia 27.04.2017 w sali nr 304 Gmachu Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej odbyło się zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, kprogram poniżej.
Dnia 27.04.2017 dołączył 13-ty członek wspierający - firma HEG ze Szczecina. Witamy w gronie sponsorów!
26.01.2017 godz. 16 - Jubileuszowe spotkanie 70-lecie Oddziału Gdańskiego SIMP.
16.12.2016 godz. 17 - Uroczyste spotkanie członków Koła Spawalników SIMP w Pensjonacie Irena w Sopocie.
18.11.2016 godz. 15.00 w sali nr 304 Gmachu Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej: Zebranie szkoleniowo - seminaryjne Koła SPawalników SIMP o/Gdańsk.
Wyjazd na seminarium do Austrii w dniach 19-23 września 2016r.
Również w tym roku, Zarząd Sekcji Spawalników Pomorskich przy SIMP w Gdańsku, tym razem z pomocą Zarządów firm FRONIUS POLSKA Sp. z o.o. i BOHLER POLSKA Sp. z o.o. zorganizował wyjazdowe seminarium w Wels i Kapfenbergu w Austrii. W seminarium uczestniczyło 30 członków SIMP. Do Wels i Kapfenbergu dotarliśmy autokarem.
Pierwsze dwa dni spędziliśmy w Wels i Sattledt w zakładach firmy FRONIUS. W Centrum Doświadczalnym w Wels zaprezentowano nam innowacyjne rozwiązania, które firma FRONIUS wdrożyła do produkcji. Dotyczyły one automatyzacji i robotyzacji procesów spawalniczych przy wykorzystaniu nowych możliwości źródeł zasilających spawalniczy łuk elektryczny w procesie LSC, PMC, CMT oraz hybrydę LASER-MAG. Procesy te dedykowane są dla konkretnych aplikacji i złącz spawanych z niskowęglowej stali konstrukcyjnej lub aluminium. Mieliśmy możliwość również zapoznać się podczas praktycznych prezentacji zautomatyzowanych stanowisk do napawania powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych rur ze stali niskowęglowej, materiałami odpornymi na korozję. Są to procesy przeznaczone dla przemysłu energetycznego. W zakładach produkcyjnych w Sattledt poznaliśmy też zakres produkcji i jej organizację. Zakład firmy FRONIUS jest przykładem wysoko rozwiniętej, nowoczesnej technologii produkcji, który pod jednym dachem łączy mechanikę, elektronikę, automatykę i informatykę. Zrobiło to duże wrażenie na Wszystkich uczestnikach.
W następnym dniu w Kapfenbergu w zakładach firmy BOHLER zaopiekowali się nami specjaliści zajmujący się produkcją drutów rdzeniowych. Przedstawili oni uczestnikom zakres badań przed wdrożeniem do produkcji drutów rdzeniowych do łączenia stali austenitycznej gat AISI 316 lub wysokowytrzymałych gat, S690 i wyższych. Na koniec seminarium zaprezentowano nam linie produkcyjne tych drutów. W czasie trwania seminarium towarzyszyła nam koleżeńska atmosfera. Zapewne było to związane z wcześniejszymi przygotowaniami i profesjonalną organizacją seminarium oraz pełnym zaangażowaniem pracowników obu firm.
Chcielibyśmy na ręce Panów Prezesów Damiana Kierstena i Jarosława Parylaka serdecznie podziękować wszystkim pracownikom zaangażowanym przy organizacji i realizacji tego seminarium, w Wels, Sattledt i Kapfenbergu mile spędziliśmy w Waszym towarzystwie cztery dni. Było to dla nas wszystkich bardzo ciekawe i pouczające wydarzenie. Serdecznie dziękujemy!. Z Kapfenberga na noc udaliśmy się do Wiednia gdzie firma MARSZAL z Gdańska przygotowała nam miłą niespodziankę zapraszając wszystkich na godzinną nocną przejażdżkę dorożkami po starym Wiedniu. Następnego dnia z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiednia od wzgórza Kahlenberg, skąd w 1683r król Jan III Sobieski ruszył aby ratować Wiedeń przed armią turecką. Później przejazd do zadunajskiej dzielnicy Wiednia – Donaustadt gdzie znajdują się plaże, zobaczyliśmy także romantyczne starorzecze Dunaju. Przez szyby w autokarze zobaczyliśmy również siedzibę ONZ, i najwyższy obiekt Austrii widokową Wieżę Dunajską, z której przy dobrej widoczności można zobaczyć Wiedeń i okolice. Kolejnym miejscem zwiedzania był piękny pałac Belweder i imponująca panorama rozciągająca sie z ogrodów pałacowych opadających kaskadami w kierunku starówki. Pani przewodnik opowiedziała nam historię o właścicielach tych obiektów. Po tym nastąpił powrót do centrum. Objazd miasta reprezentacyjną aleją Ring powstałą z końcem XIX w. w miejscu murów obronnych miasta. Zobaczyliśmy słynne budowle tj: Operę Wiedeńską, Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Natury, Parlament, Ratusz, Teatr Zamkowy, Kościół Wotywny, Muzeum Sztuki Użytkowej czy też Park Miejski ze słynnym „złotym Straussem”. Zaś na Na Placu Karola odwiedziliśmy najbardziej imponujący kościół św. Karola Boromeusza, zbudowany z początkiem XVIII w. po epidemii dżumy jako świątynia dziękczynna. Przy tymże placu znajduje się także Muzeum Miasta Wiednia, Musikverein – Towarzystwo Przyjaciół Muzyki, rodzima instytucja samych Filharmoników Wiedeńskich i miejsce wykonywania słynnych na cały świat koncertów noworocznych. W pawilonie Secesji podziwiać można jedno z najważniejszych dzieł Gustawa Klimta – „Fryz Bethovena“. Na przeciwko Secesji natomiast znajduje się “Künstlerhaus” zrzeszający wiedeńskich artystów i Uniwersytet Techniczny, na którym studiowali bracia Strauss(!). Następnie przejechaliśmy do Domu Hundertwassera - „bajkowej budowli”, na której dachach-ogrodach rosną się dziesiątki drzew i krzewów. Na końcu wycieczki spacer najsłynniejszymi ulicami i placami przez starówkę. Zobaczyliśmy Albertinę, cesarską rezydencję Hofburg, słynny Kohlmarkt, Graben z Kolumną Morową i Katedra św. Szczepana. Stąd wróciliśmy do hotelu Mozart na obiad i po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do Gdańska.
Autor. Tadeusz Waszkiewicz
Dnia 8 września 2016 odbyło się XVIII POMORSKIE SYMPOZJUM SPAWALNICTWA oraz XX SPOTKANIE SPAWALNIKÓW WYBRZEŻA na terenie Politechniki Gdańskiej (budynek wydz. Mechanicznego, Audytorium prof. Edwarda Geislera). Program w załączniku poniżej.
3M Poland prowadzi program Akademia Spawacza w regionie północnym, spotkanie odbyło się 28 czerwca 2016r. na terenie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej w Gdańsku, ul. Do Studzienki 32. Szczegóły w załączniku poniżej.
W dniu 9.05.2016 spotkaliśmy się na zebraniu szkoleniowo - seminaryjnym Koła SPawalników SIMP o/Gdańsk w Akademii Marynarki Wojennej - Gdynia, ul. Śmidowicza 69. Przemiłą atmosferę i moc atrakcji zapewnił gospodarz - Pan kmdr dr Mirosław Chmieliński. Dziękujemy Panie komandorze :)
Zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, dnia 15.04.2016 w Gmachu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Spotkanie Noworoczne Oddziału Gdańskiego SIMP odbyło się w dniu 14.01.2016 r. o godz. 16:00 w sali B w Domu Technika w Gdańsku, przy ul. Rajskiej 6.
PROGRAM SPOTKANIA OBEJMOWAŁ:
1. POWITANIE OBECNYCH
2. POWOŁANIE PREZYDIUM
3. KRÓTKIE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI W ROKU 2015
4. TOAST NOWOROCZNY
5. WYSTĄPIENIA GOŚCI
6. WYKŁAD KMDR POR. DR INŻ. ARTURA CYWIŃSKIEGO „Trenażer przygotowania i użycia morskiej miny dennej – pomiarowej”
7. WYSTĄPIENIA CZŁONKÓW SIMP
8. ZAKOŃCZENIE ZEBRANIA
Dnia 17 grudnia 2015 godz. 18 w Pensjonacie Irena w Sopocie odbyło się uroczyste spotkanie naszego Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk. Prezes Jerzy Łabanowski wręczył legitymacje członkowskie nowym kolegom, zebrał i przedstawił informacje odnośnie działalności koła w 2015r oraz podziękował członkom wspierającym za tegoroczną współpracę. Dodatkowo wysłuchaliśmy interesującej prezentacji o historii mennic i pieniądza w Europie. Dalsze rozmowy w kuluarach okraszone były znakomitymi potrawami przygotowanymi przez kuchnię pensjonatu.
Życzymy Koleżankom i Kolegom udanego świętowania Bożego Narodzenia oraz cudownej zabawy sylwestrowej. Do zobaczenia w Nowym 2016 Roku!
18 listopada 2015 r. godz. 10:00 Gmach Główny Politechniki Gdańskiej: KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA DOBÓR I EKSPLOATACJA MATERIAŁÓW W KONSTRUKCJACH OFFSHORE ORAZ W PRZEMYŚLE RAFINERYJNYM I STOCZNIOWYM” ORGANIZATORZY • Politechnika Gdańska, Wydział Mechaniczny, Zespół Inżynierii Spajania • Koło Spawalników SIMP • LOTOS Serwis sp. z o. o. • Linde Gaz Polska sp. z o.o. • Polski Rejestr Statków S.A.
ZAKRES TEMATYCZNY KONFERENCJI • współczesne materiały konstrukcyjne dla przemysłu okrętowego i rafineryjnego, • nowoczesne urządzenia i technologie spawalnicze, • problemy eksploatacyjne urządzeń i konstrukcji w gospodarce morskiej i instalacjach rafineryjnych, • zużycie eksploatacyjne, procesy degradacji i niszczenia materiałów, • diagnostyka materiałowa obiektów w gospodarce morskiej i instalacjach rafineryjnych, • badania nieniszczące i niszczące w diagnostyce materiałowej, • wymagania dotyczących wykonania konstrukcji spawanych offshore wg różnych standardów.

Poniżej program :

Wyjazd na seminarium do firmy LINCOLN Bielawa-Dzierżoniów 16-19.09.2015r.
Od 3 lat, jeden raz w roku po wakacjach Sekcja Spawalników Pomorskich SIMP z Gdańska organizuje wyjazdowe, kilkudniowe seminarium.  W dniach 16-19 września 2015r, kolejny raz,  na zaproszenie firmy LINCOLN ELECTRIC,  44 osoby uczestniczyły w seminarium w Dzierżoniowie i Bielawie. W dwóch blokach tematycznych zaprezentowano uczestnikom najnowsze osiągnięcia firmy w zakresie materiałów spawalniczych. Materiały te  dedykowane są  między innymi dla  spełniających wysokie wymagania wytwórni Offshorowych konstrukcji spawanych ze stali EHS.  Omówiono także na konkretnych urządzeniach kierunki działań w tworzeniu nowej generacji urządzeń spawalniczych spełniających wymagania tych wytwórni. Warte pokreślenia jest oprócz innowacyjności rozwiązań, dążenie do  pomocy w redukcji kosztów w wytwórniach konstrukcji spawanych, poprzez produkty firmy LINCOLN ELECTRIC już na etapie projektowania.  W ostatnim dniu seminarium zaprezentowano w Centrum Technologicznym Spawalnictwa „WeldTech” kilka innowacyjnych rozwiązań, które firma LINCOLN ELECTRIC  wdrożyła do produkcji w ostatnim czasie. Dotyczyły one automatyzacji i robotyzacji procesów spawalniczych przy wykorzystaniu nowych możliwości źródeł zasilających spawalniczy łuk elektryczny. Profesjonalna organizacja seminarium oraz pełne zaangażowanie pracowników firmy LINCOLN ELECTRIC dowodzą że Lincoln jest Ekspertem nie tylko w spawaniu.
Korzystając z okazji  chcielibyśmy na ręce Pana Dyrektora Zarządzającego Pawła Lipińskiego serdecznie podziękować wszystkim pracownikom zaangażowanym przy organizacji i realizacji tego seminarium. Serdecznie dziękujemy!
XVII POMORSKIE SYMPOZJUM SPAWALNICTWA oraz
XIX SPOTKANIE SPAWALNIKÓW WYBRZEŻA
Program i inne załączniki do pobrania poniżej:
26 czerwca w piątek o godzinie 19:30 w Teatrze Leśnym przy ulicy Jaśkowa Dolina  miał miejsce kolejny jubileusz DETKO BEND. Impreza otwarta. 
Okazja do spotkania się - nawet z rodzinami. Odwiedź witrynę: http://www.detkoband.pl/muzyka.html
Dnia 29.04.2015 o godz. 14.00 na terenie Grupy Lotos S.A. w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowo - seminaryjne. P r o g r a m zebrania członków Koła Spawalników SIMP :
I. Organizacja wejścia na teren zakładu: Pobranie wejściówek z Biura Przepustek dla części grupy zebrania – osoby, które jeszcze nie zwiedzały zakładów produkcyjnych w Grupie Lotos i Lotos Serwisie – 25 osób
II. Zwiedzanie zakładów produkcyjnych w rafinerii. Przejazd autobusem zakładowym na teren instalacji produkcyjnych rafinerii i zwiedzanie z przewodnikiem – specjalistą z Biura Technologii - godz. 12.00 – 12.45.
III. Zwiedzanie Wydziału Konfekcjonowania – automatycznej linii nalewu oleju w LOTOS Oil. Przejazd autobusem zakładowym na teren wydziału i zwiedzanie z przewodnikiem – specjalistą z Lotos Oil - godz. 12.45 – 13.15.
IV. Zwiedzanie wydziałów remontowych Zakładu Mechanicznego w LOTOS Serwisie. Przejazd autobusem zakładowym na teren Spółki LTOS Serwisu oraz zwiedzanie warsztatów Zakładu Mechanicznego – Wydziału Remontu Aparatury i Obróbki (RM-1) i Wydziału Remontu Maszyn i Urządzeń (RM-2) oraz przekazanie informacji przez kierowników wydziałów o charakterze prowadzonych prac – godz. 13.15 – 14.00. Przejazd do Sali Konferencyjnej w budynku Centrum. godz. 14:00
V. Spotkanie w Sali Konferencyjnej nr 1 – budynek CA2 w Centrum – dla wszystkich uczestników zebrania: Część pierwsza: wiadomości o Spółce LOTOS Serwis. - Oficjalne powitanie uczestników spotkania przez Prezesa Spółki LOTOS Serwisu oraz przekazanie informacji o działalności Spółki, - Wizualna prezentacja o działalności Spółki przez specjalistę z Biura Handlowego z wykorzystaniem materiałów prezentowanych podczas jubileuszu 10-cio lecia działalności Lotos Serwisu, - Pytania – dyskusja, - Zamknięcie części pierwszej przez prowadzącego zebranie i zaproszenie na przerwę - Przerwa na kawę – godz. 14.45 – 15.00 ciąg dalszy dyskusji w kuluarach
Część druga: prezentacja referatów szkoleniowych, przygotowanych przez Zarząd Koła Spawalników i Idal UMDS:
- Przyczyny powstawania niezgodności spawalniczych - Martin Grzeganek, firma ITW Welding
- Przewaga technologii plazmowej w przygotowaniu elementów poddawanych spawaniu- Tadeusz Grzybowski, firma ECKERT
- Dyskusja nad referatami, godz. 16.30 – 16.45
- Sprawy organizacyjne - godz. 16.45 – 17.00
- Zakończenie zebrania - godz. 17.00
W dniu 26.02.2015 o godz. 13 odbyło się spotkanie szkoleniowo - seminaryjne koła SPAWALNIKÓW SIMP Gdańsk, na terenie Remontowej Shipbuildinng (dawniej: Stocznia Północna). Prelegentów zaprosiła firma MARSZAL. Program spotkania obejmował:
I. Wpływ technologii spawania drutami proszkowymi, bezszwowymi na zawartość wodoru dyfundującego w spoinie – Filippo Campaci - firma Voestalpine Bohler /tłumaczenie –R. Janik
1/ Sposoby zapobiegania pęknięciom wodorowym
2/ Badanie pęknięć wodorowych przy spawaniu wielowarstwowym
3/ Czynniki wpływające na powstawanie pęknięć wodorowych w spoinie
4/ Czynniki zewnętrzne wpływające na wodór dyfundujący
5/ Przegląd drutów proszkowych produkowanych w Voestalpine Bohler Welding Fileur
6/ Przykłady zastosowań i referencje
II. Wymagania EN 1090 oraz EN 15085 w zakresie kwalifikowania technologii spawania oraz walidacji urządzeń spawalniczych – Krzysztof Kobylski - firma Merkle GmbH.
1/ Ogólne omówienie wymagań norm EN ISO 3834-2, EN 15085-2, EN 1090 w stosunku do urządzeń spawalniczych oraz kwalifikowania technologii spawania
2/ Omówienie walidacji sprzętu spawalniczego z zastosowaniem kalibratora firmy MERKLE MCU 1000 wraz z pokazem.
3/ Quality Management Analysis Control System QMACS– system zarządzania oraz analizy procesu spawania jako narzędzie zapewniające pełną kontrolę procesu spawania pod względem technologicznym oraz ekonomicznym
III. Praktyczny pokaz walidacji urządzeń przy użyciu Kalibratora Merkle MCU-1000 – Paweł Jamruszka
Dnia 15.01.2015 r. odbyło się spotkanie noworoczne wszystkich członków kół SIMP Gdańsk w Domu Technika w Gdańsku, przy ul. Rajskiej 6.
PROGRAM SPOTKANIA:
1. POWITANIE OBECNYCH
2. POWOŁANIE PREZYDIUM
3. KRÓTKIE SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI W ROKU 2014
4. TOAST NOWOROCZNY
5. WYSTĄPIENIA GOŚCI
6. WYKŁAD DR HAB. WALDEMARA KARASZEWSKIEGO: Tendencje w rozwoju opakowań PET przeznaczonych do przechowywania napojów gazowanych i niegazowanych
7. WYSTĄPIENIA CZŁONKÓW SIMP
8. ZAKOŃCZENIE ZEBRANIA
Spotkanie przebiegło w miłej i uroczystej atmosferze. Prezes Jerzy Łabanowski przedstawił obszerne sprawozdanie z naszej działalności w 2014 r. W dowód uznania aktywności i rozwoju naszego koła SPAWALNIKÓW, zostały wręczone pisemne gratulacje Honorowemu Prezesowi: koledze Michałowi Wińczy, załącznik obok. Zdjęcia ze spotkania znajdują się w galerii w menu FOTO, zapraszamy do zapoznania się z nimi.
3 stycznia 2015r. o godz. 11.00 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku odbył się pogrzeb - PROF. DR HAB. INŻ. Mieczysława Myśliwca profesora zwyczajnego Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Jego życie zawodowe związane było z pracą w Stoczni Gdańskiej oraz w Politechnice Gdańskiej. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Technologii Materiałów Maszynowych i Spawalnictwa a następnie katedry o tej samej nazwie w latach 1978-1984 był dziekanem Wydziału Mechanicznego – Technologicznego, przewodniczył fundacji Międzynarodowa Szkoła Technologii i Zarządzania przy Politechnice Gdańskiej. Był wieloletnim członkiem Rady Naukowej Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, a także redaktorem działowym czasopisma Przegląd Spawalnictwa. Uczestniczył w działalności różnych organów doradczych zarówno w Uczelni jak i poza nią. Był aktywnym działaczem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej. Jego dokonania naukowe i dydaktyczne wyróżniane były wielokrotnie nagrodami ministra, rektora Politechniki Gdańskiej, a także Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!  NEKROLOG
Sopot, 17.12.2014 godz. 16:00
Zebranie szkoleniowo–seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, które odbyło się w Pensjonacie Irena, Sopot ul. Chopina 36.
Program spotkania:
1. Otwarcie, przywitanie i przedstawienie programu, 
2. Inowacje w badaniach nieniszczacych przedstawionych po konferencji NDT przez firmę Navitest - Daniel Opara. 
3. Opowieści Rycerskie z Zamku Gniew - Kasztelan Zamku Gniew Jarosław Struczynski Czytaj
4. Podsumowanie pracy Zarządu Koła w 2014r. 
5. Wolne wnioski i Życzenia Świąteczne.
GALERIA ZDJĘĆ JEST DOSTĘPNA POD LINKIEM ZNAJDUJĄCYM SIĘ W MENU FOTO
Gdańsk, 7.11.2014 godz. 14:00 odbyło się zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk w siedzibie firmy FIGEL. Omówiono materiały NST INOX, napwanie powierzchni walcowych na stanowisku zrobotyzowanym drutem wolnokrzepnącym NST 309MoLT, aplikacje spawalnicze NST w konstrukcjach offshore oraz napawanie drutem gorącym przy zastosowaniu materiału w gat. NST TIG Inconel 625.
Sosnowiec 14 - 16 października 2014r. Expo Silesia oraz Instytut Spawalnictwa z Gliwic zorganizowały kolejną edycję Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING. Wystawa odbyła się w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. Więcej informacji pod adresem: EXPOWELDING

Gdańsk, 10.10.2014

Zebranie szkoleniowo – seminaryjne Koła Spawalników SIMP o/Gdańsk, 
o godz. 13.00 w sali nr 303 
Gmachu Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej.

Program spotkania:

1.Nowości w ofercie firmy KOBELCO (Harri Mattila - KOBELCO, Konrad Matolicz - VELTECH)

- aktualna informacja o koncernie i jego programie produkcji materiałów spawalniczych,

- nowa oferta: druty proszkowe gat. DW-904L i DW-A70L,

- prezentacja zrealizowanych projektów z omówieniem specjalnych wymagań oraz istotnych zagadnień technologicznych.

2.Nowości w ofercie firmy EWM (Boyan Iwanov - EWM, Konrad Matolicz - VELTECH)

-nowa oferta w zakresie wybranych procesów i urządzeń,

-X-net: system administracji projektów z możliwością monitorowania urządzeń spawalniczych i pracy spawaczy.

3.Dyskusja i wnioski.

4.PUB PUŁAPKA: degustacja :)

Gdańsk, 04.09.2014

XVI POMORSKIE SYMPOZJUM SPAWALNICTWA oraz

XVIII SPOTKANIE SPAWALNIKÓW WYBRZEŻA

Program spotkania znajduje się w załączniku poniżej
Gdańsk, 4 września 2014


W dniach 27-30 sierpnia odbył się wyjazd szkoleniowy dla członków SIMP do Czech. Program wyjazdu obejmował między innymi: 27.08.2014. – środa godz.5,00 wyjazd do Vamberka spod biura LINDE GDAŃSK ul. Grunwaldzka 311 - do godz. 18.30 - przyjazd i zakwaterowanie do hotelu w Rychnovie (hotel posiada basen i SPA), - od godz. 19.00 - wspólna kolacja powitalna, 28.08.2014 - Czwartek - do godz. 09.00 - śniadanie 09.00 - 11.00 - oficjalny program seminarium (w sali konferencyjnej hotelu): 1. ESAB Vamberk - największa europejska wytwórnia materiałów spawalniczych 2. Niskowodorowe rutylowe druty rdzeniowe - własności, zastosowania, procedury, PRZERWA NA KAWĘ 3. Sterowanie jakością produkcji drutów litych i rdzeniowych 4. Zastosowanie analizy wydajności procesów spawalniczych do wyboru optymalnych technologii 11,30 - wyjazd do zakładów ESAB w VAMBERKU 12.00 - 13.00 - lunch w kantynie na terenie ESAB Vamberk 13.00 - 15.30 - Factory tour, będziemy zwiedzać największą w Europie fabrykę produkującą materiały spawalnicze (dwa zakłady) - 15.30 - 18.30 - zajęcia rekreacyjne lub kulturalno-oświatowe (niespodzianka). 19.30 - 24.00 - uroczysta kolacja i podsumowanie spotkania w lokalnym browarze. 24.15 – powrót do hotelu w Rychnovie. 29.08.2014 - Piątek - do godz. 09.00 – śniadanie, 9,30 – wyjazd do PRAGI, 12,00 – przyjazd do hotelu w PRADZE, 12,30 – wyjazd z hotelu do Starej PRAGI, 13,00 – ok. 3 godz. zwiedzanie z przewodnikiem starego miasta (Złota Uliczka, Hradczany-Zamek Królewski, Most Karola, Plac Vaclava) 16,00 – 18,00 - indywidualne zwiedzanie, zakupy pamiątek, 30.08.2014 – Sobota - 5.00 śniadanie i wyjazd do Gdańska.
GALERIA ZDJĘĆ JEST DOSTĘPNA POD LINKIEM ZNAJDUJĄCYM SIĘ W MENU FOTO
Miło nam poinformować, że w tym roku obchodzimy jubileusz 60-lecia pracy zawodowej Honorowego Prezesa naszego Koła Spawalników - Kolegi mgr inż. Michała Wińczy. Jest zatem okazja, aby krótko przedstawić przebieg pracy zawodowej człowieka traktowanego przez wielu spawalników jako "Najwyższą Europejską Niepodważalną Wyrocznię Spawalniczą". Po ukończeniu studiów na Politechnice Gdańskiej pierwszym miejscem zatrudnienia była Stocznia Gdańska im. Lenina - Dział Głównego Spawalnika. Były to pionierskie lata spawalnictwa w krajowym przemyśle okrętowym, bowiem wcześniej kadłuby statków były nitowane. Po kilku latach, t.j. w roku 1957, Jubilat przechodzi do Stoczni Północnej na stanowisko głównego spawalnika, gdzie czekało go kolejne, nowe wyzwanie - wdrożenie spawania kadłubów ścigaczy ze stopów aluminium dla marynarki wojennej. W Stoczni Północnej przepracował 14 lat, z tego ostatnie 2,5 roku na stanowisku kierownika Wydziału Kadłubowego. Rok 1971 przyniósł zmianę - rozpoczęła się praca w Biurze Projektowo-Technologicznym Morskich Stoczni Remontowych "PROREM". W firmie tej, w roli projektanta technologii spawalniczych, przepracował 19 lat, łącznie z dwuletnią delegacją na Kubę (1975-1977), gdzie wspierał rozwój jej gospodarki morskiej. W roku 1990 przeniósł się do Przedsiębiorstwa Zagranicznego DORA, gdzie początkowo kierował remontami statków, a skończył na stanowisku dyrektora. W "Dorze" w 1994 roku doczekał zasłużonej emerytury, ale w Jego przypadku oznaczało to tylko krótką przerwę urlopową, bowiem po kilku miesiącach, powrócił do czynnej działalności zawodowej, najpierw jako konsultant kilku firm, a od 1996 roku związał się na stałe z firmą Rywal- RHC. Jednakże Michał Wińcza nie żyje jedynie praca zawodową, oddaje się rozlicznym hobby, między innymi literaturze pięknej, a w szczególności poezji, turystyce, fotografowaniu i żeglarstwu. Życzymy Honorowemu Prezesowi Koła Spawalników, aby jak najdłużej wspierał naszą działalność swoim doświadczeniem, pomysłowością i powszechnie znanym dowcipem, którego nigdy mu nie brakuje.
Tutaj wpisz swój tekst...
Tutaj wpisz swój tekst...
Tutaj wpisz swój tekst...
Tutaj wpisz swój tekst...
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY CZŁONKOM WSPIERAJĄCYM DZIAŁALNOŚĆ SPAWALNIKÓW POMORZA
Tutaj wpisz swój tekst...INNYCH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Licznik gości

  • Odsłon łącznie: 0
PROSIMY O KONTAKT NA ADRES E-MAIL: info@spawalnicy.com