Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy przygotowywanie zawodnika do igrzysk umiejętności zawodowych EuroSkills GRAZ 2020 w dziedzinie spawalnictwa. Reprezentantem Polski będzie Michał FORMELA. Michał jest pracownikiem Baltic Operator Stocznia Gdańsk- głównego sponsora przygotowań sekcji spawalniczej. Przed nami ponad 1000 godzin szlifowania umiejętności spawalniczych – trzymajcie kciuki! Igrzyska EuroSkills GRAZ 2020 odbywają się w terminie:16-20.09.2020r Dziękujemy firmie Kemppi Polska za nieodpłatne użyczenie sprzętu spawalniczego
World Skills jest Olimpiadą Umiejętności o randze światowej lub europejskiej (na przemian), promująca umiejętności zawodowe wśród młodych ludzi w wszystkich możliwych zawodach. Ma też na celu podnoszenie jakości kzstałcenia zawodowego poprzez konkurowanie z najlepszymi zawodnikami z danej branży na najwyższym międzynarodowym poziomie. Jest organizowana tak jak typowa olimpiada sportowa. Nie ma nagród, są trzy miejsca medalowe. O medale w konkursie rywalizują uczniowie i absolwenci szkół w wieku 18-21 lat(World Skills) lub 18-25 lat(EURO Skills). Polska przystąpiła do tej elitarnej grupy członków dopiero w 2018r i wystartowała w Budapeszcie w zawodach o randze EUROSKILLS w 7 dyscyplinach. Nie było tam spawalnictwa i pozostałych dyscyplin. Organizatorem z ramienia Rządu Polskiego jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji podlegająca pod Ministerstwo Edukacji Narodowej. Natomiast Sekcja Inżynierów Spawalników przy Oddziale Gdanskim SIMP postanowila w 2019 roku objąć patronatem przygotowania zawodnikow w tej dyscyplinie do trzech edycji olimpiad:
1.World Skills 2019 w Kazaniu (Rosja),
2.Euro Skills 2020 w Graz (Austria),
3.World Skills 2021 w Szanghaj (Chiny).

Na początku 2019 roku wśród uczniów gdańskich szkół technicznych wyłoniliśmy dwóch zawodników-spawaczy oraz trenera i eksperta-jurora. Wymienieni uczestnicy są szkoleni przez profesjonalistów spośród najlepszych nauczycieli-trenerów lub ekspertów w konkretnych branżach. Eksperci również biorą udział w ocenie zawodników w trakcie samych zawodów. Wystąpiliśmy z prośbą do Zarządu firmy Baltic Operator o umożliwienie w ich Ośrodku Szkolenia prowadzenia praktycznej nauki spawania w czterech metodach: 111, 135, 136, 141. To jest niezbędne do wykonania zadania-projektu i łączenia trzech gatunków metali: niskowęglowej stali konstrukcyjnej, stali chromoniklowej, aluminium podczas zawodów. Otrzymaliśmy zgodę i ruszyliśmy. Nie było to łatwe wypełnić w/w wymagania w odniesieniu do bardzo młodych zawodników w tak krótkim czasie. Ostatecznie do World Skills w Kazaniu przygotowano i zgłoszono formalnie do organizatorów, zawodnika Sebastiana Zwierzchowskiego , a ekspertem został mgr inz. Norbert Olczykowski. Zawody odbyły się w dniach 22-27 sierpnia 2019r. Ten pierwszy nasz udział traktowaliśmy jako przygotowanie do następnych edycji zawodów. Pomimo krótkiego okresu przygotowań jestem dumny z zajęcia przez naszego zawodnika miejsca w środku, a nie ostatniego. Zawodnik bierze udział w World Skills tylko raz. Dlatego do udziału w Euro Skills w Graz (Austria) przygotowujemy Michała Formelę. Do tych zawodów przygotowuje go Tomasz Steinborn. Wg naszych szacunków samo szkolenie w Ośrodku Baltic Operatora pochłonie ok. 30.000zł. Po zawodach w Kazaniu widać wyraźnie, że w świecie zawodowym dominuje Azja. Wsród ekspertów europejskich dyskutowano o potrzebie złamania tego monopolu. Mówi się o wspólnych szkoleniach w Europie przed wyjazdem do Szanghaju. Tu może kwota być wyższa. Myslę, że całe szkolenie powinno zamknąć się w kwocie 100.000zł. Koszt biletów i hoteli pokrywa Fundacja. Do zdobycia tych funduszy szukamy sponsorów. Wiecej informacji na: Worldskills Poland.
Olimpiada Umiejętności – Skills trwa od 1950 roku. Polska natomiast przystąpiła do tej elitarnej grupy członków dopiero w 2018r. Sekcja Inżynierów Spawalników Pomorskich przy Oddziale Gdańskim SIMP w 2019r objęła patronatem przygotowania zawodników do dyscypliny SPAWALNICTWO. Nawiązaliśmy kontakty z Centrami Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku i Gdyni i przy ich pomocy wytypowaliśmy zawodników. Wezmą oni udział w sierpniu tego roku w WORLD SKILLS w Rosji w Kazaniu oraz w przyszłym roku w EURO SKILLS w Austrii w Gratz. Jako Patroni dołączyły do nas firmy: LINCOLN ELECTRIC, CRIST S.A. oraz GSG Akademia Rozwoju. Został również powołany z pośród naszych członków SIMP ekspert jako członek jury. Całość przygotowań koordynuje i finansuje FUNDACJA ROZWOJU SYSTEMU EDUKACJI z Warszawy. Jest ona odpowiedzialna w Polsce również za przygotowanie i udział w Olimpiadzie zawodników w wszystkich dyscyplinach. W jednej dyscyplinie może wziąć udział tylko jeden zawodnik. Obecnie w Gdańsku w GSG Akademia Rozwoju trwa nauka i trening dwóch zawodników w spawaniu w czterech metodach: 111, 135, 136, 141 do łączenia trzech grup materiałowych : niskowęglowa stal konstrukcyjna, stal austenityczna i stopów aluminium. To jest niezbędne do wykonania projektu w czasie zawodów. W ramach organizacji i przygotowań do WORLD SKILLS w dniach 10 i 11 kwietnia Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji organizuje w Warszawie pierwsze spotkanie wszystkich zawodników i ekspertów z całego kraju. W ramach organizacji i przygotowań do WORLD SKILLS w dniach od 29 kwietnia do 3 maja jest planowane w przez LINCOLN ELECTRIC Niemcy w Eisenbergu szkolenie wszystkich zawodników – spawaczy z Europy . Nasi zawodnicy z ekspertem również biorą w tym udział.


PARTNERZY:
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY CZŁONKOM WSPIERAJĄCYM DZIAŁALNOŚĆ SPAWALNIKÓW POMORZA
Tutaj wpisz swój tekst...INNYCH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Licznik gości

  • Odsłon łącznie: 0
PROSIMY O KONTAKT NA ADRES E-MAIL: info@spawalnicy.com